O Nas

STOWARZYSZENIE NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA WYKLUCZENIU ENERGETYCZNEMU jest organizacją pozarządową, działającą w oparciu o statut oraz ustawę Prawo o stowarzyszeniach.
     
Stowarzyszenie powstało w 2022 r. w odpowiedzi na zawirowania energetyczne po ataku Rosji na Ukrainę. Celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz wsparcia osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem energetycznym oraz rozwoju wspólnot lokalnych.
     
Nasze cele chcemy osiągnąć m.in. poprzez realizację projektu uruchomienia w każdej zainteresowanej wiejskiej gminie linii technologicznej do produkcji pelletu, przeznaczonej do świadczenia usługi granulacji słomy dla rolników danej gminy.
     
Idea projektu polega na tym aby usługa granulacji była realizowana po kosztach jej wytworzenia (bez zysku) dzięki czemu mieszkańcy terenów wiejskich uzyskają dostęp do bardzo taniego, odnawialnego paliwa.
     
Nasz przekaz brzmi: „Rolniku nie musisz kupować drogiego opału i dawać zarobić pośrednikom, gdyż tani opał leży po żniwach na Twoim polu wystarczy go podnieść i wsypać do pieca”.
      Dlaczego Stowarzyszenie wspiera i promuje produkcję pelletu ze słomy na terenie gminy, w której położone jest gospodarstwo?


      Polskie rolnictwo produkuje rocznie ponad 30 mln ton słomy, z czego jak podają różne źródła 9-12 mln ton można zagospodarować na cele energetyczne. Niezależnie którą wartość przyjmiemy, jest to olbrzymi potencjał odnawialnego surowca energetycznego do wykorzystania.

     
Ideą stowarzyszenia jest udostępnienie wszystkim rolnikom na terenie ich gminy usługi granulacji słomy poprzez uruchomienie w każdej zainteresowanej wiejskiej gminie linii technologicznej do produkcji pelletu ze słomy. Dostępność taniej usługi granulacji zlokalizowanej blisko gospodarstwa rolnego umożliwi rolnikom wykorzystanie nadwyżek słomy jako surowca do produkcji taniego opału na potrzeby własne.

     
Stworzenie rolnikom możliwości do zagospodarowania nadwyżek słomy na cele energetyczne wpłynie korzystnie na podniesienie opłacalności produkcji rolnej i co najważniejsze udostępni bardzo tanie i odnawialne paliwo, wpływając na zwiększenie suwerenności energetycznej naszego kraju.

     
Co prawda obecnie powstają firmy komercyjne, które skupują słomę i produkują pellet, który rolnik może następnie kupić na wolnym rynku, jednak w tym przypadku na produkcji zarabiają wyłącznie producenci pelletu a rolnik w konsekwencji kupuje drogi opał. Podobnie jak ma to miejsce w pozostałych działach produkcji rolnej, gdzie rolnik najczęściej otrzymuje minimalne stawki za swoje produkty, natomiast zarabiają pośrednicy i firmy przetwórcze.

     
Nasza ideą jest aby każdy rolnik partycypował w zyskach z przetwórstwa swoich produktów i aby sam mógł skorzystać z dobrej jakości produktu końcowego za godziwą cenę.

     
Przetwarzanie słomy na opał lokalnie blisko producenta i odbiorcy daje również inne korzyści, gdyż powstają nowe miejsca pracy w lokalnych społecznościach i mniejsze zanieczyszczanie środowiska ze względu na skrócenie łańcucha dostaw od producenta do przetwórcy i konsumenta.

     
Natomiast najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie przez mieszkańców terenów wiejskich a także przez partycypujące samorządy dostępu do bardzo taniego paliwa poniżej ½ ceny oferowanej na rynku komercyjnym. Władze Stowarzyszenia:
      Prezes Zarządu - Marek Kasprzyk
      Członek Zarządu - Andrzej Kołpak